top of page
אמן חושים הכל בראש

אמן חושים

גידי ליבנה

סטנדאפיסט

ההודעה נשלחה בהצלחה

איך לומדים להיות אמן חושים? 5 טיפים

אני ממש אשמח לספר לכם איך התחלתי ללמוד להיות אמן חושים, אבל חייב לדתף אותכם בפריווילגיה שהלוואי והייתה לי בתחילת דרכי. קורס מא׳-ת׳ על עקרונות עולם הטלפתיה ואומנות החושים. אם תכנסו דרך קישור זה תוכלו לקבל מחירמ יוחדל חברים שלי.היי אני גידי, אני קוסם, אמן חושים וסטנדאפיסט. אני גם התחלתי את דרכי בתחום כאשר כתבתי את המילים ״איך לומדים להיות אמן חושים״ בגוגל.

זה היה ב2003 וההיצע לא היה כמו היום, ברמת המידע והאנשים שמוכנים לשתף אותו. לצערי לא היה קורס שמלמד איך להיות אמן חושים. למזלי מצאתי בודדים שפניתי אליהם שהיו מוכנים להכווין אותי בדרך הנכונה עליה עיליתי והתאמנתי עד לקבלתי לאגודת הקוסמים ואמני חושים בשנת 2007.

אז מה קרה בין 2003-2007? הרבה. ולא מה שהייתם מצפים. כעת ארשום כאן את הטיפים הכי טובים שקיבלתי ובסוף אצרף מקורות ללימוד בסיסי שחלק בחינם וחלקם בתשלום.


החדשות הפחות טובות הם שאין דרך ברורה אחת להכנס לתחום המוזר הזה ופתאום ללהיות אמן חושים, ולכל אחד יש את הדרך שלו והיא שונה ומיוחדת לו. אני יכול לספר לכם על שלי ומה למדתי ממנה.


1) לקרוא ועדיף באנגלית

אחת האמירות בקסמים היא שאם אתם רוצים להחביא סוד באמת - תכתבו אותו בספר. זאת אמירה יפה שמנצלת את העצלנות של רוב האנשים לקרוא ספרים ארוכים הנראים טכניים ומשעמים, ורובם הגדול לא מתורגם לעברית.

יחסים לכמות הקטנה של קוסמים בעולם יש, ואיני מגזים, עשרות אלפי ספרים קסמים בעולם. זה יחס הכי גדול על ספרים מקצועיים שאני מכיר.

קוסם גרמני בשם דניס בר, יצר אינדקס קסמים שבו מנסה לתעד את תוכן העניינים של כל הספרים שפורסמו בעולם הקסמים כדי שיהיה נוח לחפש מקורות לקסמים ושיטות.

אם תקפצו לספריה הקרובה לביתכם ייתכן ויהיה לכם בעברית את העותק של הספר ״הקסמים כתחביב״ של ברוס אליוט מתורגם לעברים. שני מקורות נוספים שאין לקנותם אבל מדי פעם צצים בספריות הן ״ספר הקסמים של ליאור מנור״ וספר הקסמים הגדול״ בתרגום של דליה פלד.


לימוד אומנות חושים
אני והעותק שלי של ספר הקסמים הגדול של ג׳יי מארשל בתרגום האגדי של הקוסמת דליה פלד

אבל רגע רגע, אנחנו רוצה ללמוד להיות אמן חושים או אמנית חושים (יש מחסור וצריך עוד!) מה הקשר לקסמים? מה שמביא אותנו לטיפ השני:


2) תלכו לפני שרצים - להתחיל מהבסיס

כמו שלומדים פסנתר, גם אם אתם אוהבים ג׳ז, אתם תתחילו מלנגן יונתן הקטן. כי מוסיקה מורכב מחלקים כמו תווים, אקורדים, מקצבים, סולמות, ועוד הרבה בסיס שצריך לדעת לפני כדי להתמקצע.

באומנות חושים וקסמים, שמעתה והלאה פשוט אקרא להם כיחידה אחת ״קסמים״, כי בעיניי הן אותו הדבר:

יוצרים אשלייה של משהו בלתי אפשרי. אז בקסמים כמו מוסיקה יש כמה בסיסים: השיטה, האפקט, הפרזנטציה, אישיות.

כאן אשתדל לא להיות תיאורתי מדי אבל בקצרה השיטה: איך הקסם עובד? האפקט: מה הצופים חווים? הפרזנטציה: איך הקוסם ״מלביש״ את האפקט כדי לגרום לו להיות מעניין ומבדר ואישיות: ״איך הקוסם רוצה שהקהל יחווה אותו כארשר מבצע את האפקט.

ספרים שלמים נכתבו על כל אחד מה חלקים האלו.

כדי להיות אמן חושים האפקט הוא שאתה קורא או משפיע על מחשבות, השיטה כמובן משתמנה מאפקט לאפקט, הפרזנטציה יכולה להיות ״כוח ההשפעה״,״כוחות על טביעים״ ״פסיכולוגיה״, וכל הצדקה אחת שמוגבלת רק לפני הדמיון שלכם, והאישיות של אמן חושים היא תחום מורכס מאוד ומשתנה ממופיע למופיע. בעיני הכי קשה ללמוד אותו והוא הכי חשוב.


הטיפ הכי טוב שקיבלתי לגבי ההתחלה הגיע מאמן החושים, נמרוד הראל. הוא אמר לי ״עזוב טלפתיה, תעשה קסמים בקלפים שנתיים ודבר איתי״

היה נשמע לי דבילי אבל זה מה שהיה לי אז הזמנתי מחו״ל חבילת ״בייסיקל״ (תתרגלו למותג הזה) וקורס זריזות יידים בקלפים של קוסם אמריקאי בלימים הפך לקולגה וחברי הטוב, עוז פרלמן (ישראלי לשעבר)


איך אמן חושים עושה טלפתיה
בלי שטיקים ובלי טריקים, צריך להתחיל מהבסיס

זאת הייתה החלטה נכונה, בקורס שלו היא למד הכל. החלק מלהחזיק חבילה קלפים ביד בלי שיפלו ועד 5 קסמים שנשבע לכם שהם כלכך טובה ש-20 שנה אחרי אני עדיין משתמש בהם ברפרטואר המקצועי שלי.


ואיך זה קשור ללהיות אמן חושים? בקסמים קלפים לומדים זריזות ידיים, הסחות דעת, פסיכולוגיה של איך לגרום לאנשים לזכור ולשכוח את הרגעים שאתם רוצים, והכי חשוב - איך לקחת את הדבר הכי קלישאתי בעולם הקסמים ״תבחר קלף״ ובעזרת אישיות גורמים לו להיות מצחיק, מעניין, דרמטי ומבדר.


זה שלב שאני ממליץ *לא* לוותר עליו. קרוב למאה אחוז מהעקרונות שתצטרכו להשתמש בהם כאשר תהיו אמני חושים בהדגמות טלפתיה, מבוססים ישירות על שיטות מעולם הקלפים וזריזות ידיים. בנוסף אתם תגלו מאוד מהר שאתם תתאהבו באומנות הקלאסית הזאת. אני נשארתי בה הרבה יותר משנתיים ומשלב אותה בכל הופעה שלי עד היום.


3) אוטודידאקציה - היכולת ללמוד לבד.

יש חוגי קסמים, יש קורסים אונליין, מדריכים ביוטיוב, ספרים, מוצרים מקצועיים למכירה, מורים פרטיים ועוד מקורות ללמוד תכלס מהם - עם זאת כדי לייצר קסמים ואשליות, נדרשת לעיתים קרובות יכולות יצירה פשוטות או מורכבות, בנייה, נגרות, עבודה במתכת, עור, עץ ונייר, לצבוע להדביק לחתוך ולטשטש. יכול להיות שקטע טלפתיה מסויים דורש שינון של מספר גדול של מילים ומספרים או עקרונות מתמטיים שיש לשנן וללמוד לבצע במהירות. או סתם להתאמן על תנועה מורכבת מספיק זמן עד שעושים אותה מתך שינה. היכולת שלכם ללמד את עצמכם קישורים חדשים לאורך הדרך כאשר ההזדמנויות מציגות עצמן תבטיח לכם ״טיסה״ חלקה יותר ורמת סיפוק גבוהה מהתהליך עצמו.

גם לקחת ספר בנושא קסמים או אומונת חושים ולקרוא אותו ולפענח אותו משלב הכתב, עד שלב האימון ואז הביצוע הוא תהליך שדורש משמעת עצמית והיכולת ללמוד לבד.


אמן חושים לימוד
צריך לאהוב מה שעושים

4) ההבדל בין סקרנות לרצון להיות אמן חושים - הלב ותשוקה

אוקי מבלי להשמע ארטיסטי מדי. אם קראתם עד לכאן אני מאמין שאתם לא פה כדי לחפש את הסוד לקסם ספציפי שדפק לכם את המוח פעם. ואם כן, אז אחסוך לכם את המשך הקריאה - אם תחשבו בגוגל או יוטיוב ו-99 אחוז שתמצאו מקום שחושף את סוד הקסם לשם החשיפה והסקרנות, וכנראה ששם תגמר הדרך שלכם בקסמים - ואתם יודעים מה? זה בסדר!

אז אם פעם המטרה של הקוסמים היו לגונן על סודות והיום למידע אין ערך - אז מה הופך סקרן לקוסם? כמו הבכותרת- התשוקה: לצלול לתוך חור ארנב עמוק ועמוק יותר, להשקיע זמן אנרגיה מחשבה ולעיתים גם כסף בלקחת את הסקרנות ולהפוך אותה לאובססיה שמחייבות אותכם רגשית לתהליך. זה משהו שאין לכולם וזה בסדר כי כולם אוהבים דברים אחרים, חלק חושבים שהם אוהיבם ואז מתאכזבים לגלות שזה קשה או משעמם מדי. אף אחד לא צודק ולא טועה. אבל אם נכנס לכם ה״ג׳וק״, אתם כבר תדעו. אז לסיכום סקרנות - לא מספיק דרייב כדי למשוך את הדרך עד לאמן חושים מופיע או חובב . כנסו ליוטיוב יש שם חגיגה של חשיפת סודות. אבל את הדרך האמיתית תצטרכו לעשות בעצמכם.5) איפה לומדים להיות קוסם או אמן חושים?

שאלת מיליון הדולר. עניתי על רובה לאור המאמר אבל אתן את המקורות שלדעתי הכי אפקטיבים


מקורות בחינם:

  • יוטיוב - הייתרון שבחינם, החסרון - ברדק שלם ולא מאורגן עם לא מעט אינפורמציה מוטעת שתשלח אותכם לרדוף אחרי הזנב של עצמכם. עם כי, דרך לגטימית לבדוק את המים בלי מחוייבות לראות אם מתאים לכם.

  • ספריה עירונית - גם חינם, אבל דורש ריכוז וכוונה כדי להפריד בין העיקר לתפל, אבל בגלל זה, הקוסמים הטובים באמת מחביאים את הסודות הגדולים ביותר שם כדי שלא יקראו אותם :)


מקורות בתשלום:

  • אינטרנט - יש לא מעט אתרי אינטרנט שניתן לקנות ולשלוח לארץ ספרים, סרטונים הסבר, גימיקים ומוצרים שיעזרו לכם ללמוד ולבצע קסמים. כמה מהאתרים שאני הכי אוהב להזמים ממהם בחול:

האתר של פינג׳ווין בארהב שולחים לישראל במחירים סבירים, ואם נרשמים למייל שלהם בתחילת האתר הם שולחים לכם קורס של 10 קסמים למתחילים בחינם! האמת ראיתם אותם והם לא רעים בכלל. https://www.penguinmagic.com

האתר של ואנשינג אינק - המון המון ספרים טוב. רובם לא למתחילים אבל יש להם גם מבחר גודל של הורדות בחינם ודוגמיות לסרטוני הסבר: https://www.vanishingincmagic.com/free-magic-downloads/

כמו כן יש להם אגף שלם של קסמים למתחילים ואם תרשמו שם את המיילים ישלחו לכם עוד כל מיני הסברים שיכולים להעזור להכנס לתחום ללא התחחייבות גדולה מדי


  • חנות קסמים פיסית - בארץ יש את החנות של דיקו ברח אלנבי בתל אביב, ואת זמיר טריקים ברמת גן - שתי מקומות מדהימים ולהכנס אליהם זה ממש חוויה. הערה לגבי חנויות קסמים באופן כללי (ולא ספציפית אלו שציינתי) תהליך המכירה יכול לכוון אותך למה שהמוכר רוצה למכור לכם ולא בהכרח למה שאתם צריכים. זה יכול להיות גם טוב ולפתוח כיוון חדש - אבל יכול גם להיות בזבוז זמן וכסף. אז לשיקולכם.


  • קורס דיגיטלי - יש גם כמה קורוסים בתשלום כדי להתניע את הדרך, אחד מהם התנסתי בו בגוף ראשון כאשר הרצאתי באחד המפגישם שלהם. הקורס של אמן החושים נטע ברסלר מושקע מדהים ואינפורמטיבי. בזכותו רבים התאהבו במקצוע והצטרפו לאגודת הקוסמים. כאשר סיפרתי לו שאני כותב על החוויה שלי בלימוד ורוצה לפרגן לו, הוא בנדיבות הציע הנחה מיוחדת של 50 אחוז על הקורס שלו לחברים שלי. אני הייתי כותב עליו בכל מקרה אבל חשוב לי להיות שקוף שייתכן ואם תרשמו אקבל עמלה. אך כאמור ההמלצה הייתה לפני זה וללא קשר.


  • שיעורים פרטיים - כאשר תתחילו להרחיב את המעגלים החברתיים שלכם בתוך עולם הקסמים, אתם תמצאו את האנשים שמדברים את השפה שלכם עם הניסיון המתאים כדי לכוון אותכם בדרך הנכונה. אל תצפו לחוג שאתם יכולים להרשם. זה יותר בסגנון - ״כשהתלמיד מוכן המורה יגיע״


  • אגודת הקוסמים - בעבור דמי חבר סמליים ואודישן קבלה שמראה שאתם באים לתרום לתחום ולא סתם לבדוק סודות - תקבלו גישה למפגשים חברתיים, הרצאות של קוסמים מהארץ ובחול, וקבוצות וואצאפ למפגשים וקשקושים עם קוסמים מכל הרמות בארץ. ההצטרפות שלי לאגודה הייתה נקודת המפנה עבורי בפגישה עם האנשים שהשפיעו על המשך הלימוד והקריירה שלי. הייתרון פה הוא חברתי, וזה תחום מאוד חברתי. הייתי ממליץ לפנות לאפיק הזה אחרי שביססתם עם עצמכם שקוסמות הוא תחביב או מקצוע שאתם מתכוונים להשקיע בו.

לסיכום, עולם האשליות מחלוק לאינסוף ז׳אנרים ותתז׳אנרים. אמן חושים? זה רק זאנר אחד, ואכן הוא מאוד מסכרן ומכניס הרבה להתעניין בתחום. אבל מי שאוהב לצלול עמוק לתוך נושא חדש, יכול לדלות שבכלל משהו אחר בתוכו מתאים לו הרבה יותר. אז אל תתנו לסקרנות שלכם להוביל או להגביל אותכם. אם תאהבו קסמים מספיק, הדרך שלכם תציג את עצמה.


פוסטים אחרונים

הצג הכול

למה אמני חושים כלכך מעצבנים

המקצוע של אמן חושים יכול להיתפס בעיני רבים כ״מרגיז״ אבל למה? כאשר אנחנו הולכים לסרט בקולנוע אנחנו יודעים שאנחנו רואים משהו שהוא לא אמיתי, אבל בגלל שבאנו להנות מהסרט, אני ״משההים״ את חוסר האמונה שלנו ע

bottom of page